Anlatımlı Bayan Örgü Atkı-Bere

Anlatımlı Bayan Örgü Atkı-Bere
17 Mart 2016 tarihinde eklendi, 662 kez okundu.

Bayan Atkı-Bere Yapılışı

Atkı ve bereler örmesi kolay, giymesi keyifli kışlık malzemeler. Tığ işi ile uygulanmış atkı-bere modelini ben çok beğendim. Eminim sizler de beğeneceksiniz.

Kolay motiflerle istediğiniz renkleri kullanarak oluşturacağınız model üzerinde, kahve, krem ve mavi tonlar kullanılmış Çok da güzel olmuş. Yapılışına bir göz atalım;

Malzemeler :

Kahverengi, krem ve mavi renklerde atkı ipi,

İpimizin kalınlığına uygun tığ (ortalama 3 numara yeterli olacaktır.)

Atkı

YAPILIŞI:: Atkımızı örmek için birazdan tarifini vereceğim motiflerden toplam 6 tane örmek gerekiyor. Kahverengi ipimizle 5 zincir çekip halka yapıyoruz. Halka içine sırasıyla bir sık iğne, iki tırabzan ve yine bir sık iğne işlemini dört kez tekrar ederek, 4 yapraklı bir çiçek modeli oluşturuyoruz. 2 zincir çekerek çiçeğin arkasına batıp, 4’er zincirle 4 yuva oluşturuyoruz. Bundan sonraki sırada her yuvaya 3 tırabzan+3 zincir+3 tırabzan yapıyoruz. Yaprakların aralarına ise 4’er zincir çekiyoruz. Bir üst sıraya geçerken krem rengi ipimizle, aradaki zincirlerin üzerine 4’er adet tırabzan yaparak, aralarda da 5’er zincir çekerek sıramızı tamamlıyoruz. Ancak burada bir ayrıntı var ki; motife köşeli form verebilmek için köşelerde aynı yere iki defa 4’er tırabzan yapıyoruz.

Bu aşamaya gelen motifimizin üzerine mavi renk ile örmeye başlıyoruz. Mavi renk ile motifin üzerine 3 sıra file örüyoruz. Yani; aralarda 7-8 zincir çekip, trabzanlar yaparak motifin etrafını 3 sıra dolanıyoruz.  Bu şekilde tamamladığımız 6 adet motifimizi file yerlerinden birleştirerek, istediğimiz üzünlüğa ulaşınca atkımızı bitiriyoruz.

 

Bere

YAPILIŞI:

3 numara tığ ile 5 zincir çekip halka yapıyoruz. Halka içine 10 adet tırabzan yapıyoruz. Bir üst sıradan itibaren her sırada belirli aralıklarla arttırarak, 10 sıra örüyoruz. Bundan sonraki 5 sıra boyunca da aynı oranda tırabzanları eksilterek örüyoruz. 3 sıra krem rengi ipimizle devam ettikten sonra şık bereyi tamamlaması için, krem rengi ile ördüğümüz kısımdan, kahverengi kurdele geçirip tamamlıyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git