Anlatımlı Uğur Böceği Modeli

Anlatımlı Uğur Böceği Modeli Yapımı

    Merhaba hanımlar, şimdi sizlere ister yüzük olarak, broş aparatına yapışabilir, perdelerde ya da çocuklarınıza taç yaparak kullanabileceğiniz harika uğur böceği modelini öğreneceğiz. Hatta gövde kısmını yapınca göreceksiniz, onu bile düğme olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

İp

Tığ

iğne

Yapılışı:

İlk olarak 4 zincir çekiyoruz ve ilk ilmeğe batıp zinciri kapatıp halka elde ediyoruz. Bir zincir çekip, halkanın içine batıp sık iğne yapıyoruz. Halkanın içini dolduruncaya kadar sık iğne yapıyoruz. İkinci sıraya geçtiğimizde yine aynı şekilde sık iğneler yaparak devam ediyoruz. Halkamızın içine tığ girmeyinceye kadar dolduruyoruz.

uğur-böceği-modeli-1

 

Daha sonra diğer ipimizle herhangi bir yerinden sık iğneyle sabitliyoruz. Yukarıya doğru 3 zincir çekip, tığ başını alıp, ikili tırabzan yapıyoruz ama kapatmıyoruz. Aynı yere 5 defa yapıp bir kerede çıkarıyoruz. Böylece uğur böceğin kafasını yapıyoruz. Daha sonra iğnemize siyah iplikten takıp, kafasının alt kısımdan önden arkaya doğru geçirip ve tekrar arkadan öne geçirip alt kısmına ipi gövdenin altına sabitliyoruz. Aynı işlemi 2 defa yapıyoruz.

 

 

Daha sonra da puanlarını yapmak için Fransız düğümü yapıyoruz. Yani iğneyle gövdesine çıkıp ipi iğneye iki kere dolayıp aynı yere batıp sabitliyoruz. Bu şekilde 3 sağ taraf, 3 sol tarafa puanlarımızı yapıyoruz. Gözleri için pul, beyaz iple ya da boncukla yapabilirsiniz.

uğur-böceği-modeli-5 uğur-böceği-modeli-6

 

uğur-böceği-modeli-7

İyi günlerde kullanın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git