Benzeri olmayan ‘sanat eseri’ gibi gelinlik

Benzeri olmayan ‘sanat eseri’ gibi gelinlik
26 Kasım 2015 tarihinde eklendi, 395 kez okundu.

Yalova El Sanatları Derneği Başkanı Osman Nuri Gürsesli, ebru sanatının özelliği nedeniyle gelinliğin Türkiye’de ve dünyada “benzeri olmadığını” bildirdi.

Ebru sanatçısı Şahin, Yalova El Sanatları Derneği Kent Müzesi Sergi Salonu’ndaki karma sergide yer alan gelinliğin hazırlanma süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ebrudan farklı eserler ortaya koyarken gelinlik yapma fikri doğduğunu, arkadaşı Yeniçeri ile önce tasarım ve malzemeleri belirlediklerini anlatan Şahin, eserin bir haftada ortaya çıktığını daha sonra da sergiye konulduğunu kaydetti.

Şahin, sergide büyük ilgi gören gelinliğin yapım sürecinde karşılaştıkları sorunları pratik çözümler bularak aştıklarını dile getirerek şu bilgileri aktardı:

“(Üstünü düz yapalım, biraz daha renkli olur altını renklendiririz) dedik. Eteğini yaparken kumaşları parçaladık çünkü ebru teknemiz büyük değildi. Teknemiz 1,5 metreydi ve bizim için yetersizdi. Parçalara bölerek birleştirerek daha büyük bir gelinlik yapmaya karar verdik. Parçaların ebrularını yaptık ve birleştirdik. Ondan sonra tüllerini süsledik. Bu şekilde oluştu. Ebru gelinlik ilginç olduğu için genelde üniversite öğrencileri ‘Ben giyerim’ diyor ama paylaşmak istemiyoruz. Tek olduğu için kimsenin giymesini istemiyoruz. Gelinliği özenle saklayacağız.” 

Kaynak : AA

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git